Zabiegi pielęgnacyjne na starym dębie w Stemplewie zakończone!

Nadrzędna kategoria: Aktualności Utworzono: poniedziałek, 28 listopad 2016 Opublikowano: poniedziałek, 28 listopad 2016

Zgodnie z inicjatywą Stowarzyszenie Mamy Wielkie Serca ze Świnic Warckich przeprowadzono zabiegi pielęgnacyjne na zabytkowym, starym dębie, rosnącym przt Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Stemplewie. Ich celem było zachowanie i poprawa stanu dębu, kto ego wiek jest szacowany na 190 lat. W 2013 roku nieopodal dębu powstała ścieżka ekologiczno-przyrodnicza, a przy dębie usytuowana została jedna z tablic zatytułowana „Pomnik przyrody”.

Stary dąb szypułkowy był pochylony w stronę drogi , miał obłamane konary i suche gałęzie na skutek uderzenia pioruna. Niezbędne było wykonanie cięcia sanitarnego oraz redukcyjno-korygującego , usunięcie zamierających konarów i założenie wiązań linowych. Dzięki realizacji inicjatywy dąb ma szansę na kolejne długie lata życia, poprawiło się także bezpieczeństwo użytkowników drogi i ścieżki edukacyjnej, przy której rośnie dąb.

 

 

Prace pielęgnacyjne wykonano zgodnie z ekspertyzą dendrologiczną. Wiosną postaramy się wrócić do Stemplewa i pokazać Państwu dąb w nowej odsłonie oraz przejść tamtejszą ścieżką przyrodniczo- edukacyjną.

  

 

Przedsięwzięcie "Społeczność lokalna na rzecz zrównoważonego rozwoju"

Odsłony: 2058