Odtworzenie starorzecza na rzece Drzewiczce w miejscowości Drzewica
Celem inicjatywy jest przywrócenie walorów krajobrazowych i funkcji przyrodniczych starorzecza rzeki Drzewiczki., która została zamulona w ramach prac dotyczących oczyszczenia zalewu Drzewickiego z namułów nagromadzonych w czaszy zbiornika.
Starorzecza są obiektami niezwykle cennymi przyrodniczo, stanowią miejsca schronienia, żerowania i reprodukcji dla wielu gatunków organizmów związanych z rzeką i jej doliną. Przyczyniają się do urozmaicenia warunków siedliskowych w dolinach rzecznych, a tym samym mogą prowadzić do zwiększenia liczby gatunków oraz szeroko rozumianej różnorodności biologicznej w dolinie rzeki. Starorzecza pełnią także ważną rolę jako schronienia, żerowiska i miejsca rozrodu dla wielu organizmów, jak płazy, ryby i plankton.
Powierzchnia starorzecza rzeki Drzewiczki w wyniku zamulenia uległa niemal całkowitej degradacji i w chwili obecnej jest ono niemal całkowicie wypłycone i zarośnięte trzciną. Pierwotnie było ono miejscem rozrodu i zimochowem wielu gatunków ryb takich jak szczupak, lin, płoć, okoń, leszcz oraz różanki.
W ramach inicjatywy planuje się wykonanie: odmulenia i pogłębienia starorzecza, wyrównanie powierzchni terenu i obsadzenie terenu zanikającymi gatunkami roślin ( kosaciec żółty, kmieć błotna, pałka szerokolistna, jaskier wodny). Efektem realizacji będzie przywrócenie funkcjonalności przyrodniczej starorzecza.
Autorem inicjatywy jest Polski Związek wędkarski w Radomiu, Koło nr 3 w Drzewicy. Inicjatywa jest przewidziana do realizacji w IV kwartale 2016 roku.
Przedsięwzięcie "Społeczność lokalna na rzecz zrównoważonego rozwoju"