TheGrue.org

Ostatnio opublikowane

Piknik Europejski już za nami

Nadrzędna kategoria: Aktualności Utworzono: poniedziałek, 20, wrzesień 2010 Poprawiono: piątek, 06, luty 2015 Opublikowano: poniedziałek, 20, wrzesień 2010

Niespodzianki, quizy, zabawy, konkursy i kolorowe przedstawienia były obecne w czasie Pikniku Europejskiego, który zorganizowany został przez Punkt Informacyjny Europe Direct
w Piotrkowie Trybunalskim oraz Urząd Miasta Piotrkowa.
Pierwszym punktem programu były zajęcia szachowe oraz następnie turniej gry w szachy, w którym mogli wziąć udział mieszkańcy miasta. Przygotowano profesjonalne stanowiska, przy których zainteresowani mogli zasiąść i spróbować swoich sił w tej dziedzinie sportu. Wszyscy, którzy  brali udział w turnieju otrzymali dyplomy, nagrody i upominki.

W czasie Pikniku była również zorganizowana symultana szachowa, zwana meczem szachowym, w której to szachista grał jednocześnie z kilkoma przeciwnikami. Ta część rozgrywek przykuła największą uwagę piotrkowskiej widowni. Piotrkowianie z zaciekawieniem obserwowali jak mistrz szachowy rozgrywał jednocześnie kilka partii szachowych z amatorami,  z których każdy rozgrywał partię na swojej szachownicy.
 
W czasie trwania rozgrywek szachowych, najmłodsi i ich rodzice mogli wziąć udział w konkursach, quizach i zabawach dotyczących Europejskiego Dnia Języków. Na dzieci czekały kolorowanki ze słówkami  w językach obcych, dla starszych, quizy i zabawy językowe. Wszystkim uczestnikom, naszych zabaw wręczaliśmy upominki.
 
Na scenie głównej odbył się również konkurs, w którym wzięli udział dorośli. Pytania dotyczyły różnorodnych zagadnień związanych z Unią Europejską. Społeczność lokalna bardzo chętnie brała udział w zabawach i wypowiadała swoje opinie na temat naszej przynależności do Unii Europejskiej. Dla mieszkańców przygotowaliśmy również kolorową niespodziankę w postaci przedstawienia ?Bajkowe Żywe szachy?, które odegrały dzieci ze Świetlic Środowiskowych ?Bartek? i ?Słoneczko? w Piotrkowie Trybunalskim. W związku z tym, iż rok 2010 jest Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym chcieliśmy aby jak największa grupa dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym wzięła czynny udział w obchodach. Dzieci i młodzież ubrani w kolorowe stroje, poruszały się po wielkiej planszy szachowej, odgrywając rolę ?pionów? i poszczególnych ?figur szachowych?. Całość dopełniały wierszyki, które młodzi aktorzy wypowiadali w momencie wykonywania swoich ruchów. Podłożony podkład muzyczny otworzył i zamknął całość bajkowego przedstawienia.  
 
 

Końcowym elementem pikniku było koncert w wykonaniu młodych muzyków z naszego miasta oraz miast partnerskich Piotrkowa Trybunalskiego: Równe, Kostroma, Velenje, Mikkeli. Dodatkową atrakcją były ścianki Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, przy których przechodnie robili bezpłatne pamiątkowe zdjęcia.

Impreza odbyła się 19.09.2010r. na Rynku Piotrkowa Trybunalskiego.