Jak Piotrków Trybunalski świętował Dzień Europy

Nadrzędna kategoria: Aktualności Utworzono: piątek, 15 maj 2015 Poprawiono: poniedziałek, 10 sierpień 2015 Opublikowano: piątek, 15 maj 2015

 

W Piotrkowie świętowano przez kilka dni, a motywem przewodnim tegorocznych obchodów był Europejski Rok na Rzecz Rozwoju.

 

6 maja uczniowie w Gimnazjum w Gomulinie uczestniczyli w warsztatach o Unii Europejskiej Zakręciło się również Europejskie Koło Fortuny a uczestnicy konkursu  mieli szansę sprawdzić swoją wiedzę na temat krajów członkowskich UE .

 

7 maja na konferencji „ Nasz świat , nasza godność , nasza przyszłość „  omówiono założenia ERR oraz  Milenijne Cele Rozwoju, pokazano jak Polska i działające w niej organizacje pozarządowe pomagają m.in. w Birmie i Sudanie.

 

8 maja na Rynku Trybunalskim pod hasłem „ Cztery strony świata” spotkali się  uczniowie szkół i mieszkańcy Piotrkowa. Świetnie przygotowane stoiska obrazowały różne kontynenty - miejsca gdzie Europa kieruje pomoc rozwojową. W Ameryce Płd. można było skosztować tradycyjnych dla tego kontynentu potraw oraz zobaczyć stroje peruwiańskie. W Afrykańskiej dżungli można było zagrać na instrumentach pochodzących z tego kontynentu, które przywieźli do Piotrkowa tamtejsi misjonarze.  W Azji królowało malowanie twarzy, były też malowanki i konkursy wiedzy. Przy każdym stoisku można było przeczytać historie opowiedziane przez mieszkańców Afryki, Ameryki i Azji o tym jak zmienia się ich życie dzięki pomocy krajów europejskich.

 

Do 22 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim będzie czynna wystawa „Inne oblicze Europy” pokazująca , że również blisko nas są miejsca, w które warto skierować pomoc.